Ako vyčistiť mlynček na kávu?
Káva je druhým najobľúbenejším nápojom medzi ľuďmi a aj preto si ju mnohí z nás radi pripravujeme v pohodlí domova. Ak si pomeliete vlastnú zrnkovú kávu (ideálne nie staršiu ako 3 mesiace) doma, získavame plnú kontrolu nad konzistenciou a chuťou čerstvej šálky kávy. Celý proces prípravy často začína práve mletím zrnkovej kávy, a preto si v tomto článku opíšeme, aké je dôležité udržiavať náš mlynček v dobrej kondícii.
Kávové zrná pri mletí rozptyľujú oleje a drobné nečistoty, tieto oleje sa časom pomaly hromadia, čo môže mať za následok nechcenú krížovú kontamináciu rôznych chutí. Pri dlhšom nečistení mlynčeka je častým javom, že cítiť zatuchnutie, čo skutočne nechceme. Mnoho kávičkárov používa na mletie zŕn lopatkový mlynček na korenie. Toto nie je vždy „best choice“, keďže je ťažké kontrolovať veľkosť pomletých zŕn, ktoré tento nástroj vytvára, no stále dokáže pripraviť slušnú šálku kávy. Ak nechcete investovať do drahého elektrického mlynčeka, radšej si kúpte kvalitný ručný mlynček. Teraz už ale k samotnému čisteniu. Nižšie sme pre vás zhrnuli dve možnosti.
Rýchla metóda čistenia
Našťastie existuje rýchly, lacný a jednoduchý spôsob, ako kávový mlynček vyčistiť. Nepotrebujeme k tomu nič iné len nevarenú ryžu. Ako a prečo?
Ryža je skutočne veľmi dobrý absorbent a to je dôvod, prečo môže napríklad zachrániť mobilný telefón, ktorý spadol do vody. Ryža môže preto pomôcť vyčistiť aj váš mlynček tým, že nielenže nasiakne nahromadené oleje, ale drsná povaha ryže dokáže uvoľniť akékoľvek nečistoty, ktoré sú zastrčené v zákutiach. Čistenie mlynčeka na kávu s ryžou je jednoduché, ak budete postupovať podľa týchto krokov:
- Naplňte mlynček do 1/4 – 1/3 šálky suchou ryžou, v závislosti od veľkosti vášho mlynčeka. Ak je to možné, použite ryžu na rýchle varenie, pretože obsahuje mäkší škrob a nebudete riskovať poškodenie čepelí (keďže kávové zrná sú mäkšie ako zrnká ryže).
- Spustite mlynček s ryžou vo vnútri a pokračujte, kým sa ryža nezomelie na jemnú konzistenciu ako múka. Proces mletia ryže uvoľní všetky kúsky mletej kávy (ktoré sú prilepené) na vašom mlynčeku a po zomletí ryža absorbuje všetky oleje, ktoré obaľujú váš mlynček.
- Ryžovú múku skompostujte.
- Na čistenie zásobníka použite vlhkú handričku. Ak je to možné, vyhnite sa papierovým utierkam, pretože môžu zanechávať vlákna. Uistite sa, že máte prístup ku všetkým častiam a rohom.
Metóda hĺbkového čistenia
Rýchle čistenie mlynčeka by sa malo vykonávať každých pár týždňov alebo podľa potreby, aby vaše zariadenie pracovalo na špičkovom výkone. Každých 3-6 mesiacov, v závislosti od toho, ako často používate mlynček na kávu, by ste mali vykonať hĺbkové čistenie.
Hĺbkové čistenie je náročnejšie ako rýchla metóda s ryžou a kroky sa môžu líšiť v závislosti od modelu mlynčeka na kávu, ktorý vlastníte. V prvom rade je dôležité sa uistiť, že ste si prečítali návod na obsluhu vášho mlynčeka a pri čistení budete dodržiavať možnosti svojho mlynčeka, aby ste sa vyhli príležitostným škodám či strate záruky.
- Z bezpečnostných dôvodov vypnite a odpojte mlynček z elektrickej siete.
- Odstráňte násypku a mleciu komoru. Tie by sa mali čistiť vlhkou handričkou, pričom, ak je to možné, vyhnite sa papierovým utierkam. Ak máte odolnú špinu, môžete ich umyť teplou vodou a jemným mydlom, ale uistite sa, že sú odstránené všetky zvyšky mydla, a tieto časti dôkladne osušte.
- Odstráňte vonkajší obal podľa pokynov vášho mlynčeka. Vnútorné krytie nechajte na mieste.
- Oba vyčistite, ako aj žľab, aby ste odstránili zomletú kávu a nečistoty. Užitočné nástroje môžu byť vysávač, plechovka stlačeného vzduchu, vlhký uterák či špáradlo.
- Dajte mlynček späť dohromady.
- Pomeľte hrsť kávových zŕn a skompostujte ich.
Pár slov na záver
Čistenie mlynčeka na kávu sa môže zdať ako otravná práca, ktorej sa chcete vyhnúť, ale pravdou je, že pravidelné rýchle čistenie a príležitostné hĺbkové čistenie mlynčekov na kávu pomôže nielen k lepšej chuti nápojov, ale aj vášmu mlynčeku. Predlžujete jeho životnosť a z dlhodobého hľadiska vám šetrí peniaze. Preto nech už používate akýkoľvek mlynček na zrnkovú kávu, je dôležité až priam nevyhnutné sa oň starať.
S úctou ku kvalite.
Igor a Rodo
Pridať komentár