Arabica a Robusta sú dva najznámejšie druhy kávy, ktoré majú však rozdielnu chuť, zloženie či obsah kofeínu. Vedeli ste, že nemusíte byť odborník, aby ste ich vedeli medzi sebou rozoznať? V čom všetko sa odlišujú a ktorá z nich je pre vás tá pravá? Tieto témy detailne rozoberieme v tomto článku.
Pre ľahšie a jednoduchšie pochopenie rozdielov medzi Arabikou vs Robustou, je správne opísať najskôr kávovník.
Kávovník
Kávovník je ovocná drevina z čelade Rubiaceae, pôvodom z Afriky. Najlepšie sa mu darí v tropickom a subtropickom pásme, ideálne v zásaditej sopečnej pôde ktorá je bohatá na minerály a iné živiny. Kávovník môže byť ako malý krík, ale aj ako veľký 10-metrový strom.
Jeho listy sú sýto zelené a lesklé a v závislosti od odrody môžu mať až 20 cm. Rozmnožuje sa semenami zo zrelých kávových čerešní a od jeho zasadenia po prvú úrodu môžu prejsť až 4 roky. Kvety kvitnú na kávovníku zhruba 3-krát za rok, ktoré za 2 – 3 dni opadajú. Na ich mieste sa začnú tvoriť malé zelené bobule – kávové čerešne.
Čas, za ktorý čerešňa dozreje je ovplyvnený rôznymi premennými, ako napríklad:
- druh či odroda kávovníka,
- kvalita pôdy,
- vlhkosť vzduchu,
- intenzita slnka,
- množstvo zrážok,
- nadmorská výška a iné.
Spravidla to trvá od 7 do 15 mesiacov. Dĺžka zrenia je ovplyvňovaná hlavne nadmorskou výškou. Za dlhší čas dozrievania dokáže kávová čerešňa nasať z pôdy viac živín a cukornatosť zrna sa výrazne zvyšuje každým mesiacom.
Kávovníkov existuje cez 120 druhov avšak komerčne sa z 99 % pestujú len dva – Arabica a Robusta.
Aká je to káva Arabica?
Káva Arabica, tiež známa ako Kávovník arabský, pochádza z rastliny Arabica a považuje sa za prvý kultivovaný druh kávy. Jej latinský názov je Coffea arabica a tvorí približne 65 % – 70 % svetovej produkcie kávy.
Pochádza z Etiópie, pestuje sa po celom svete v krajinách ako Brazília (ktorá je najväčším producentom 100 % arabiky) a Indonézia. Jednoducho veľmi dobre sa jej darí v krajinách s tropickými podmienkami a vysokými nadmorskými výškami, ktoré sú ideálne pre pestovanie kávy Arabica.
Vyniká pestrou škálou lahodných chutí a má nízky obsah kofeínu. Dve najobľúbenejšie odrody kávy Arabica sú Typica a Bourbon.
Aká je to káva Robusta?
Káva Robusta pochádza z rastliny Coffea Canephora a po arabike je druhou najobľúbenejšou kávou na svete. Tvorí približne 30 % – 35 % svetovej produkcie kávy.
Pochádza zo subsaharskej Afriky a vo veľkej miere sa pestuje na východe, konkrétne v Afrike, Indonézii a hlavne vo Vietname, ktorý je popredným výrobcom kávy robusta. Dve najobľúbenejšie odrody sú Erecta a Nganda.
Arabica vs. Robusta: Rozdiely
Hoci tieto dve kávy môžu vyzerať na prvý pohľad podobne, ich kávové zrná disponujú mnohými odlišnosťami (chuť, vzhľad, spôsob pestovania, odolnosť voči škodcom, množstvo produkcie atď..).
Poďme sa na to spolu pozrieť najskôr v odrážkach.
Arabica v porovnaní s Robustou:
- Má vyššiu kyslosť a bohatšiu škálu chutí.
- Ponúka viacej tónov od ovocných, cez čokoládové, kvetinové až po korenisté.
- Obsahuje 2-3x menej kofeínu (Arabica 1,2 až 1,5 %, Robusta 1,7 až 4 %).
- Obsahuje 2x viacej cukru.
- Arabica obsahuje viacej tukov, olejov či vitamínov.
- Je náročnejšia na starostlivosť.
- Má nižšiu úrodu aj vzrast.
- Pestuje sa vo vyšších nadmorských výškach.
- Prvá úroda je v porovnaní s Robustou neskôr.
Zaujímavosť: Kávovník Robusty bol objavený v Kongu v roku 1893 pričom Arabica vznikla jeho krížením zrejme už v 15. storočí.
1. Tvar a farba zrna
Arabicu od Robusty rozoznáte aj podľa tvaru zrna. Kým ryha uprostred kávového zrna Robusty je rovná, pri Arabice býva zakrivená. Zrnko arabiky je tiež o niečo plochšie, dlhšie a v surovom stave má svetlejší odtieň.
2. Chuť a vôňa
Pražená káva Arabica má široký rozsah chutí, od jemnej a sladkej až po ostrú a štipľavú, ale väčšina z nich má ovocnú vôňu s dochuťou čokolády či rôznych orieškov. Má vyššiu kyslosť, ktorá prepožičiava arabike chrumkavú a vínovú chuť. Môžeme napísať, že Arabica je vo všeobecnosti považovaná za lepšiu ako jej náprotivok Robusta v komplexnosti chuti, sladkosti, vyváženosti a kyslosti.
Pražená káva Robusta má charakteristickú horkú chuť podobnú ovseným vločkám, s príchuťou arašidov a niekedy s príchuťou tmavej čokolády. Má menej kyslosti v porovnaní s arabikou, čo znamená, že má drsnejšiu a zemitejšiu chuť a zrejme aj preto je menej žiadaná. Pre túto tradičnú chuť kávy je robusta široko používaná hlavne na prípravu espressa. Kvôli nižšej cene sa bežne používa na výrobu instantnej kávy.
3. Cena
Zrnková káva Robusta je podstatne jednoduchšia a lacnejšia na výrobu, takže je samozrejme lacnejšia ako cena zrnkovej kávy arabica, ktorá vyžaduje viac energie a zdrojov na pestovanie.
4. Pestovanie
Jednou zo skvelých vecí na kávovníku Robusta je, že sa pestuje v nízkych nadmorských výškach a je veľmi odolná voči škodcom a chorobám. Čiastočným dôvodom je vysoký obsah kofeínu na zrnko – škodcovia neznášajú chuť kofeínu a ale hlavne jeho mikrobiálne vlastnosti sa dobre hodia na obranu proti chorobám. Dorastá aj do 10tich metrov a je potrebné ju strihať.
Arabica vs. Robusta: Tak ako teda, čo je lepšie?
Hádam vás nesklameme, ale nedá sa jednoznačne napísať, ktorá je lepšia, oboje majú svojich fanúšikov a zároveň aj odporcov. Ak by sme išli na to štatisticky, tak väčšina ľudí uprednostňuje kvalitnú kávu arabiku pred kvalitnou kávou robustou, pretože im chutí lepšie.
Arabica je jemnejšia a sladšia, zatiaľ čo Robusta je neslávne známa pre svoju zemito horkou chuť. Ako už bolo napísané, skutočne to závisí od vašich preferencií chuti. Ak máte radi sladké a ovocné chute, je väčšia pravdepodobnosť, že si pochutnáte na zrnkách arabiky a ak máte radi zemité a horké chute, budete si radšej užívať Robustu.
Ak máte chuť vyskúšať arabiky podľa miesta ich pestovania, tak určite odporúčame tie v našej kategórii: Zrnková káva 100% Arabica.
Na záver by sme radi napísali, že hoci zrnková káva arabica je obľúbenejšia, pri skúmaní génov zrnkovej kávy Robusty vedci zistili, že v Ethiopií vznikla Coffea arabica skrížením dvoch druhov a to Coffea canephora a Coffea euginoides. Inak napísané, bez Robusty by sme Arabiku nemali.
S úctou ku kvalite.
Igor a Rodo
Pridať komentár